Wypożyczenie pracownika - jak to działa?

Wypożyczenie pracownika poprzez firmę Flambir, uścisk dłoni mężczyzn

Wypożyczenie pracownika do innego pracodawcy to świetny sposób na uniknięcie problemów finansowych bez konieczności dokonywania zwolnień. Dzięki takiej procedurze przedsiębiorstwo wypożyczające pracownika może natomiast tymczasowo zatrudnić godną zaufania osobę, co doskonale sprawdza się w przypadku prac sezonowych. Jak dokładnie przebiega proces wypożyczania pracowników? Kiedy warto skorzystać z takiej opcji? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Wypożyczenie pracownika - jak to działa?

Wypożyczenie pracownika, przez wielu nazywane również leasingiem pracowniczym, to procedura, która opiera się na wynajmie osoby zatrudnionej w jednym przedsiębiorstwie, drugiej firmie. Takie wypożyczenie następuje na czas określony wspólnie przez obie firmy. Omawiana praktyka jest w pełni zgodna z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy. Aby jednak dopełnienie procedury było możliwe, konieczne jest udzielenie pisemnej zgody przez wypożyczonego pracownika. Oprócz tego pracodawca musi zadbać o ustalenie konkretnych warunków pracy, w tym kwestii związanych z wynagrodzeniem oraz zakresem obowiązków. Na czym dokładnie polega cały proces wypożyczenia pracownika do innej firmy i jak przeprowadzić go zgodnie z prawem? Na te i wiele innych pytań związanych z leasingiem pracowniczym odpowiadamy w poniższym artykule.

W Twoim przedsiębiorstwie potrzebne są dodatkowe ręce do pracy? Chcesz wypożyczyć pracownika w oparciu o minimum formalności? Agencja Pracy FLAMBIR znajdzie dla Ciebie najlepszych pracowników!

Sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie!

Wypożyczenie pracownika do innego pracodawcy - obopólne korzyści

Dlaczego warto wypożyczać pracowników innym firmom? Ponieważ jest to świetny sposób na uniknięcie problemów finansowych, kiedy przedsiębiorstwo boryka się z tymczasowym problemem mniejszej ilości zamówień. W takiej sytuacji oszczędności spowodowane zmniejszeniem ilości wypłacanych wynagrodzeń mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej firmy. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że wypożyczony pracownik po ustalonym przez oba przedsiębiorstwa czasie wraca do poprzedniej firmy. Pracodawca wynajmujący go innej firmie po okresie przestoju nie musi więc szukać kolejnej osoby na dane stanowisko – w dalszym ciągu może korzystać z zaufanego i rzetelnego pracownika.

Jak na wypożyczeniu korzysta z kolei przedsiębiorstwo, do którego trafia wynajmowany pracownik? Przede wszystkim ma większą pewność co do tymczasowo zatrudnionej osoby. Nie musi również przejmować się czasochłonnym procesem rekrutacji, która bywa wyjątkowo trudna w przypadku pracy sezonowej. Pracodawca nie musi utrzymywać danego stanowiska przez dłuższy czas, a jedynie w okresie wzmożonej działalności. Atutem takiego rozwiązania jest również brak konieczności inwestowania w szkolenia. Do firmy trafia bowiem wykwalifikowany pracownik, który może rozpocząć pracę w trybie natychmiastowym.

W jaki sposób wypożyczyć pracownika innej firmie?

Leasing pracowniczy następuje na podstawie porozumienia zawartego przez obie firmy. W takim dokumencie należy przede wszystkim wskazać okres wypożyczenia danego pracownika lub pracowników, rodzaj obowiązków, jakie będą oni wykonywać, a także wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Warto przy tym wspomnieć, że nie jest konieczne określanie takich samych warunków, na jakich zatrudniony do tej pory był pracownik. Jedynym wymogiem w tej kwestii jest fakt, że wynajmowany pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na zasady ujęte we wspomnianym porozumieniu. Jeśli nie ma on zastrzeżeń, konieczne jest jeszcze spisanie umowy o pracę bezpośrednio z nim.

Aby cała procedura wypożyczenia pracownika do innego pracodawcy była przeprowadzona w odpowiedni sposób, konieczne jest udzielenie mu bezpłatnego urlopu. Taki urlop trwa cały okres, na jaki zatrudniony trafia do innego przedsiębiorstwa. Na możliwość zastosowania bezpłatnego urlopu w sytuacji wypożyczenia pracownika innej firmie pozwala art. 174(1) kodeksu pracy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że według obowiązującej regulacji czas trwania bezpłatnego urlopu ustalonego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy zalicza się do okresu pracy, który wpływa na uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Wypożyczenie pracownika do innej firmy niemożliwe bez jego zgody

Czy wypożyczenie pracownika do innej firmy jest możliwe, jeśli nie zgadza się on na taką procedurę? Niestety, w przypadku braku takiej zgody jego tymczasowe przeniesienie do innego przedsiębiorstwa nie jest możliwe. Obowiązkiem jest, by taka zgoda została wyrażona na piśmie. W oświadczeniu pracownik musi dokładnie wskazać, na jaki okres wypożyczenia się zgadza. Jeśli porozumienie między przedsiębiorstwami zostanie zawarte bez wspomnianej zgody, będzie ono bezskuteczne. Taki dokument w postaci zgody pracownika na udzielenie bezpłatnego urlopu w celu skierowania go do świadczenia pracy na rzecz innego pracodawcy należy dołączyć też do akt osobowych pracownika.

Czas trwania wypożyczenia pracownika do innego pracodawcy

Powyżej wspomnieliśmy już, że w porozumieniu dotyczącym wynajmu pracownika innej firmie oraz jego zgodzie na takie wypożyczenie należy wskazać czas jego trwania. Jest to obligatoryjny zabieg – pracodawcy nie mają możliwości zawarcia porozumienia, w którym leasing jest bezterminowy. Dlaczego? Ponieważ taka sytuacja wykraczałaby poza wypożyczenie pracownika i oznaczałaby już nową umowę o pracę. Wprawdzie zasady dotyczące udzielania bezpłatnego urlopu nie mówią nic o minimalnym lub maksymalnym czasie jego trwania, jednak decyzja o wynajmie pracownika na czas nieokreślony mogłaby spotkać się z zarzutem, iż jest to sposób na obejście przepisów ustawy dotyczącej zatrudnienia pracowników tymczasowych. W praktyce najlepiej więc wskazać okres obejmujący maksymalnie kilkanaście miesięcy.

Cenna pomoc Agencji Pracy FLAMBIR

Wiele osób uważa, że wypożyczenie pracownika do innego pracodawcy nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Trudność może jednak sprawić samo znalezienie firmy szukającej akurat takich tymczasowych pracowników. W takiej sytuacji warto sięgnąć po leasing pracowników i pomoc agencji pracy, która zajmie się nie tylko wyszukaniem chętnych do pracy i dyspozycyjnych osób, ale również wszelkimi formalnościami i kwestiami związanymi z logistyką. Do obowiązków agencji należy również wypłata wynagrodzenia i cała obsługa kadrowo-płacowa. Decydując się na pomoc agencji pracy, przedsiębiorca nie musi już martwić się takimi aspektami, jak organizacja odpowiedniego zakwaterowania czy transport do miejsca pracy. Po stronie firmy wynajmującej pracownika leży tak naprawdę wyłącznie obowiązek zapewnienia pracownikowi godnych warunków pracy oraz sprawowanie nadzoru nad pracą zatrudnionych w ten sposób osób.

Jak wygląda proces wynajmu pracownika z pomocą agencji?

Jednym z powodów, dla których warto skorzystać z pomocy agencji pracy w razie konieczności wypożyczenia pracownika, jest rzetelny dobór zatrudnianych osób do profilu przedsiębiorstwa. Agencja pracy przeprowadza bowiem najpierw pewnego rodzaju “wywiad” z firmą, w której istnieje zapotrzebowanie na pracowników. W jego trakcie stara się ustalić, jaka jest ilość oraz specyfika stanowisk, które mają zostać obsadzone, a także ile wynosi przewidywany czas korzystania z leasingu pracowniczego. Dopiero wtedy określane są koszty usług oraz podpisywana jest stosowna umowa między agencją a danym przedsiębiorstwem.

W tym momencie agencja może już przejść do poszukiwania pracowników zgodnych z oczekiwaniami przedsiębiorcy. Przeprowadzany wtedy proces rekrutacji ma na celu dopasowanie posiadanych przez nich umiejętności i doświadczenia do charakteru konkretnego stanowiska. Firma wypożyczająca pracowników nie musi martwić się o formalności niezbędne podczas takiego leasingu pracowniczego. Warto również zaznaczyć, że nie ma znaczenia obszar działania konkretnego przedsiębiorstwa, w którym występuje zapotrzebowanie na pracowników. Agencja zajmująca się leasingiem pracowników jest w stanie znaleźć osoby chętne do pracy w każdej możliwej branży. Problemem nie będzie również okres, na jaki mają zostać obsadzone dane stanowiska. Profesjonalna agencja pracy pozyska odpowiedni zespół zarówno w sezonie letnim, zimowym, jak i na cały rok.

Agencja Pracy FLAMBIR przejmie na siebie wszelkie obowiązki związane z wypożyczeniem pracowników i odciąży Cię od skomplikowanych formalności.

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

Zalety leasingu pracowników z Ukrainy

Istnieje wiele powodów, dla których w okresie zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, warto postawić na osoby pochodzące z Ukrainy. Dla wielu przedsiębiorców oznacza to możliwość redukcji kosztów zatrudnienia, które pozwalają na zwiększenie oszczędności w firmie. Ukraińscy pracownicy są również znani ze swojego rzetelnego podejścia do wykonywanych obowiązków oraz chęci do pracy. Komunikacja w polskich przedsiębiorstwach nie stanowi dla nich problemu. Duża ilość polskich firm zmaga się obecnie z poważnymi brakami odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, a pochodzące z Ukrainy osoby bardzo często stają się rozwiązaniem tego kłopotu. Zapał ukraińskich zespołów pracowniczych przyczynia się do dynamicznego działania firmy, tak cennego w dzisiejszej rzeczywistości.

Korzystając z usług agencji pracy, znikają wszelkie trudności związane z zatrudnieniem cudzoziemców. Zajmująca się tym agencja przejmuje dopełnienie niezbędnych formalności i zorganizowania legalnego pobytu obcokrajowca na terenie Polski. W rezultacie przedsiębiorstwo może w bardzo szybkim czasie cieszyć się sumiennymi i kompetentnymi pracownikami gotowymi do wykonywania zleconych obowiązków.

Wypożyczenie pracownika do innej firmy - podsumowanie

Wypożyczenie pracownika do innego pracodawcy może okazać się wyjątkowo trafnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Jest to zatem usługa, z którą warto zapoznać się niezależnie od tego, jak dużym przedsiębiorstwem kierujemy, aby mieć pewność, że zarządzanie pracownikami stoi na najwyższym poziomie i wszelkie redukcje etatów są niezbędne i przemyślane.

Z kolei gdy brakuje nam rąk do pracy, nie zawsze zatrudnianie nowych pracowników musi być najkorzystniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy pracownika potrzebujemy jedynie na określony z góry czas lub do wykonania ustalonego zadania. Wypożyczenia pracownika w wielu aspektach może okazać się więc dużo korzystniejszą opcją, z którą warto się zapoznać. Nie musisz jednak tracić czasu na formalności i związane z tym obowiązki. Agencja Pracy FLAMBIR przejmie na siebie wszelkie aspekty wypożyczenia pracownika i pozyska dla Ciebie wykwalifikowana kadrę, abyś Ty mógł w pełni skupić się na swoim biznesie.