Pracownik z Ukrainy - jak rekrutować sprawdzone osoby?

W ostatnich latach w Polsce można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania pracownikami zza wschodniej granicy. Pracownicy z Ukrainy, którzy są chętni do pracy, zajmują różnego rodzaju stanowiska – nie tylko te, które są mało atrakcyjne dla naszych rodaków. Osoby pochodzące ze wschodu pracują w różnych branżach. Przedsiębiorca, który decyduje się na ich zatrudnienie, może liczyć na wiele korzyści.

Jeśli szukasz pracowników z Ukrainy, to powinieneś odpowiednio przygotować się na ich rekrutację. Co zrobić, aby zatrudnić tylko sprawdzone osoby, które dadzą sobie radę na danym stanowisku? Gdzie szukać pracowników zza wschodniej granicy? Na czym polega leasing pracowników z Ukrainy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Szukanie pracowników z Ukrainy – jak wybrać odpowiednie osoby?

Zatrudnianie osób z zagranicy wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, a zatrudnianie obcokrajowców „na czarno” nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcesz legalnie pozyskać osoby do pracy, to najlepszym sposobem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji pracy. Z taką pomocą możesz szybko, sprawnie i przede wszystkim legalnie zatrudnić sprawdzone osoby do pracy w swojej firmie. Szukanie pracowników z Ukrainy na własną rękę jest możliwe, jednak jeśli nie masz w tej kwestii zbyt dużego doświadczenia, to możesz narazić swoją firmę na straty.

Rekrutacja pracowników ze wschodu w wielu aspektach wygląda podobnie jak rekrutacja polskich pracowników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje kandydata. Pracownik z Ukrainy powinien spełnić Twoje oczekiwania i móc sprostać wymogom, które zostaną mu postawione po rozpoczęciu zatrudnienia w firmie. Jako pracodawca musisz pamiętać o tym, aby zalegalizować zatrudnienie obcokrajowca w Polsce. Musisz także zapewnić mu niezbędne badania lekarskie oraz szkolenie BHP. W niektórych przypadkach konieczne jest też zakwaterowanie osób z Ukrainy w odpowiednim miejscu.

Gdzie szukać pracowników zza wschodniej granicy?

Aby maksymalnie przyśpieszyć cały proces pozyskania i rekrutacji osób z zagranicy, możesz skorzystać z pomocy wspomnianej już wcześniej agencji pracy. Profesjonalna agencja ma sposoby na to, jak dotrzeć do sprawdzonych pracowników, którzy są chętni do pracy. Dzięki kontaktom z biurami na Ukrainie oraz znajomościom biznesowym agencja może dotrzeć do osób, do których Ty nie dotarłbyś, szukając na własną rękę. Zlecenie rekrutacji profesjonalistom pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a także odciąży Cię z konieczności zadbania o niektóre formalności. Agencja zajmie się większością spraw i zorganizuje całe przedsięwzięcie.

Pracownicy agencji pracy mogą pomóc Ci w takich kwestiach jak:

  • legalizacja pracy cudzoziemca w Polsce,
  • przedstawienie pracownikom warunków zatrudnienia w Twojej firmie,
  • porozumienie się z pracownikami, którzy nie posługują się językiem polskim,
  • zadbanie o dobre interesy Twojej firmy, jak i pracowników zza wschodniej granicy.

Szukasz sprawdzonych pracowników z Ukrainy?

Na czym polega leasing pracowników z Ukrainy?

Leasing pracowników z Ukrainy polega na wynajmowaniu pracowników zza wschodniej granicy od innej firmy. Dzięki wypożyczeniu pracownika agencja pracy otrzymuje prowizję, a Ty jako przedsiębiorca możesz cieszyć się sprawdzonym pracownikiem, który wykona określoną pracę w Twojej firmie. Sprawami związanymi z formalnościami i wynagrodzeniem zajmie się agencja pracy. Z kolei Ty szybko zyskasz ludzi, którzy są nie tylko chętni do pracy, ale także mają doświadczenie w wykonywaniu konkretnych obowiązków.

Leasing pracowników koordynowany przez specjalistów to oszczędność czasu. To agencja pracy zajmie się załatwieniem zobowiązań względem ZUS, US i PIP. Oprócz tego możesz liczyć na to, że sprawy związane z legalnym pobytem lub przedłużeniem pobytu pracownika w Polsce także zostaną rozwiązane bezproblemowo. Jak skorzystać z leasingu pracowników z Ukrainy?

Wystarczy skontaktować się z agencją pracy i przedstawić jej swoje potrzeby oraz oczekiwania. Na tej podstawie agencja przygotuje ofertę, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Na sam koniec ustalane są warunki umowy, a agencja zajmuje się sprowadzaniem pracowników i wszelkimi formalnościami, które się z tym wiążą.

Czy warto zatrudniać obcokrajowców?

Zatrudnienie obcokrajowców to korzystne rozwiązanie, jeśli w Twojej branży masz do czynienia z niedoborem pracowników. Pracodawcom coraz trudniej jest zadowolić polskich pracowników, dlatego zatrudnienie pracowników z Ukrainy może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Obcokrajowcy chętnie wykonują obowiązki, których nie chce wykonywać polski pracownik, ale oprócz tego często mogą pochwalić się dobrym wykształceniem i umiejętnościami.

Zatrudnianie specjalistów w danej dziedzinie, którzy pochodzą z Ukrainy, nie jest już niczym dziwnym. Obecnie w wielu firmach można spotkać się, z tym że na wysokich stanowiskach pracują osoby z Ukrainy oraz innych wschodnich państw. Oczywiście, aby tak było potencjalny pracownik, musi wykazać się dobrą znajomością języka polskiego oraz kwalifikacjami. Osoby z Ukrainy, które są wykształcone, chętnie szukają pracy w naszym kraju. Mogą tu liczyć na lepsze warunki zatrudnienia, wyższe wynagrodzenie i pracę, która odpowiada ich wykształceniu.

Zatrudnienie obcokrajowca jest rozsądnym rozwiązaniem, jeśli w Twojej branży spotykasz się z deficytem specjalistów z Polski. Pracownik z Ukrainy posługujący się płynnie dwoma językami może być wartościowy np. dla korporacji, która obsługuje klientów ze wschodu.