Pracownicy z Ukrainy - wybrać leasing czy zatrudnić samemu? Najważniejsze zalety i wady.

Pracownicy w Polsce są obecnie bardzo poszukiwani. Nie musisz jednak samodzielnie ich szukać i zatrudniać. Możesz to zlecić firmie zewnętrznej – Agencji Pracy Flambir. Pozbędziesz się ciężaru związanego ze wszelkimi formalnościami, my zajmiemy się wszystkim — od zatrudniania po administrację, sprawy legalizacji, zakwaterowania i wszelkie inne, związane z tym przedsięwzięciem.

Leasing pracowników z Ukrainy – najważniejsze zalety i wady

Leasing pracowników polega na wynajmowaniu pracowników od innej firmy, która zajmuje się rekrutacją. Rzeczywistym pracodawcą wtedy jest agencja rekrutacyjna. Tego typu leasing pracowników z Ukrainy związany jest z wieloma korzyściami dla klientów. Wszystko jest załatwiane przez Agencję Pracy, począwszy od zrekrutowania pracowników, poprzez kolejne sprawy, czyli sporządzenie umowy z pracownikiem. Agencja Pracy kontaktuje się także ze wszystkimi polskimi instytucjami (tj. Urzędem Pracy, Urzędem Skarbowy, ZUS-em czy Państwową Inspekcją Pracy). Dla pracodawców takie zrzucenie wszystkich formalności na inną firmę to optymalizacja wszelkich kosztów i czasu przeznaczonego np. na szukanie pracowników. Dodatkowo pracodawca nie ponosi żadnych konsekwencji ( jeśli chodzi o udzielanie wolnego czy zwolnienia chorobowe i urlopy).

Oszczędność kosztów

Ważnym czynnikiem przy wyborze konkretnej Agencji Pracy, która prowadzi leasing pracowników z Ukrainy jest znaczne obcięcie kosztów pracodawcy, gdyż nie ponosi on żadnych kosztów kadrowych ani administracyjnych. Przedsiębiorstwo nie ponosi także kosztów związanych ze składkami ZUS czy zaliczkami na podatek dochodowy, a co najważniejsze — zatrudniona osoba dostaje zawsze pieniądze za realnie wykonaną pracę. Dla samych pracowników z Ukrainy tego typu forma zatrudnienia jest bezpieczna, ponieważ mają legalną pracę, ubezpieczenie, często zdarza się także, że agencja inwestuje w kursy doszkalające w ceu podnoszenia kwalifikacji. Zyskują zatem wszyscy: klient, Agencja Pracy i osoba zatrudniona.

Czy są jakieś wady leasingu pracowników z Ukrainy?

  • Ogólnie plusy są większe niż wady. W obszarach takich jak zatrudnianie i zwalnianie, klient ma po prostu mniejszy wpływ na całą sytuację. Jeśli wynajęty pracownik nie pracuje dobrze, to może zostać zwolniony, albo po prostu przeniesiony do miejsca pracy innego klienta.
  • Dodatkowym atutem najmu pracowników jest ochrona ryzyka prawnego związanego z zatrudnieniem i legalizacją pracy cudzoziemców w Polsce. Mniej formalności i oszczędność czasu to dwie główne zalety tego rodzaju stosunku pracy. Dodatkowo przedsiębiorstwo nie wiąże się z takimi zatrudnionymi osobami żadną formalną umową i może im wypowiedzieć stosunek pracy z dosyć krótkim okresem wypowiedzenia. Te wszystkie korzyści razem wzięte prowadzą do najważniejszego wniosku, że tego typu wynajem oznacza niższe koszty zatrudnienia pracownika.
  • Podsumowując, wynajem pracowników z Ukrainy na zasadzie leasingu jest obecnie bardzo popularny i niesie ze sobą wiele dobrego. Usługa leasingu  upraszcza zadania planowania kosztów zatrudnienia np. dzięki modelowi rozliczeń za przepracowane godziny.

Największą zaletą współpracy z Agencją Pracy Flambir jest to, że jako klient możesz się skupić na podstawowych zadaniach w swojej firmie. Leasing pracowników z Ukrainy zrzuca z Ciebie masę pracy, dzięki temu możesz skoncentrować się na tym, co robisz najlepiej.