Najlepsza agencja pracy – jak ją wybrać?

najlepsza agencja pracy

Chcesz zlecić zatrudnienie pracowników? Szukasz ludzi do pracy tymczasowej, sezonowej, ale nie wiesz, gdzie udać się po wsparcie? Sprawdź, czym powinna charakteryzować się najlepsza agencja pracy.

Czy wszystkie agencje pracy są dobre?

W naszym kraju rynek agencji pracy rozwija się niezwykle dynamicznie. Nowe biura pośrednictwa pracy pojawią się jak grzyby po deszczu. Wśród tych firm można wyróżnić agencje rekrutacyjne oraz agencje zatrudnienia, choć czasami różnice między nimi są bardzo subtelne. Głównym celem wszystkich tych agencji jest jednak poszukiwanie odpowiednich kandydatów dla swoich klientów. 

Nie oznacza to jednak, że pracodawca chcący skorzystać z usług agencji pracy może przebierać w ofertach nie zwracając uwagi na to kogo ostatecznie wybierze. Bardzo łatwo natknąć się na firmy, które do procesu rekrutacyjnego podchodzą niedbale lub wręcz próbują naciągnąć i oszukać pracodawcę a przy tym również osoby szukające pracy. Jak więc wybrać najlepszą agencję do rekrutacji pracowników?

Publikować ofertę pracy samemu czy skorzystać z rozpoznawalnych agencji pracy?

Pracodawca chcący zatrudnić nowych pracowników ma do wyboru dwie opcję, szukać pracowników na własną rękę lub skorzystać z oferty agencji pracy. Na zadane w tytule akapitu pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od charakteru firmy i miejsca pracy, stanowiska pracy oraz potrzeb pracodawcy. 

Jeśli np. prowadzisz niewielką, kilkuosobową firmę, nie musisz angażować agencji pracy, ale jeśli jesteś zainteresowany szeroko pojętą rekrutacją pracowników z Ukrainy, warto postawić na usługi pośrednictwa pracy w doświadczonej agencji takiej jak nasza.

Dlaczego warto szukać najlepszej agencji zatrudnienia?

Przeglądając oferty agencji pracy, można zauważyć, że każda z nich zapewnia o swoim profesjonalnym podejściu, świetnych metodach i doświadczeniu na rynku pracy. Niestety ślepa wiara w zapewnienia nie wystarczy. 

Bez odpowiedniej weryfikacji nie ma pewności, że dane biuro do procesu rekrutacyjnego pracodawcy podejdzie w fachowy sposób. Może to doprowadzić do zatrudnienia kandydata, który nie jest odpowiedni na dane stanowisko, co bezpośrednio prowadzi do zmarnowania środków wydanych na rekrutację. Jak więc wyłuskać tą jedną najlepszą firmą z tysięcy agencji pracy?

Wybór agencji pracy tymczasowej – na co zwrócić uwagę?

Wybierając najlepszą firmę, po pierwsze należy zwrócić uwagę na sposób pracy agencji oraz czy działa ona zgodnie z prawem. Poza tym jest wiele istotnych kwestii, które bezpośrednio wpływają na jakość agencji pracy zatrudniających pracowników z kraju jak i z zagranicy. Jeśli więc chcesz wybrać dla siebie agencję pracy, która pomoże Twojej firmie w rekrutacji pracowników, zastosuj się do proponowanych poniżej kroków.

Obecność w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia

Po pierwsze zlecanie usług rekrutacyjnych powinno być kierowane jedynie do tych firm, które działają zgodnie z prawem. Legalność agencji pracy to podstawa jeśli chce się mieć pewność, że świadczone przez nią usługi są prawnie dozwolone. Według polskiego prawa każda legalnie działająca agencja pracy powinna być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji zatrudnienia. 

Oprócz tego istnieją również organizacje zrzeszające i weryfikujące agencje pracy takie jak Polskie Forum HR czy Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia. 

Tego rodzaju instytucje skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu wysokiej jakości usług rekrutacyjnych. Oczywiście może zdarzyć się, że jakaś firma nie będzie figurowała w rejestrze lub stowarzyszeniu, a będzie naprawdę dobra. Należy pamiętać, że obecność w tych miejscach to jedynie wskazówka.

Referencje klientów biura pracy

Poszukiwania do współpracy agencji pracy warto również rozpocząć od przejrzenia opinii, jakimi mogą pochwalić się dane firmy. Warto szukać opinii wystawianych agencjom w internecie, zarówno tych publikowanych przez pracodawców jak i od osób, które szukały pomocy w znalezieniu pracy. Do oceny danej firmy warto wykorzystać również referencje wystawiane przez klientów agencji.

Specjalizacja agencji pośrednictwa pracy

Kolejnym ważnym aspektem jest konkretna specjalizacja agencji pracy. Przykładowo jeśli pracodawca nastawiony jest na rekrutację pracowników z Ukrainy, powinien zgłosić się tam, gdzie agencja pracy oferuje tego typu pracowników. Firmy, które regularnie poszukują pracowników o danym charakterze i specjalizacji, posiadają już opracowane procedury i doświadczenie. Wszystko to sprawia, że czas trwania procesu rekrutacyjnego znacznie się skraca, a trafność doboru kandydata agencji pracy jest o wiele większa.

Sposób doboru pracowników przez agencję pracy

Jeśli jesteśmy już przy kwestii doboru pracowników, warto zwrócić również uwagę na proces rekrutacyjny kandydata agencji. Gdy agencja pracy przedstawi już kandydatów, będzie za późno na refleksję czy jej metody szukania pracowników były odpowiednie. 

Agencja pracy powinna ustalić, jaką ofertę pracy pracodawca może zaproponować kandydatom, dlatego powinna dobrze zweryfikować potrzeby i oczekiwania pracodawcy. Do rozpoczęcia procesu rekrutacyjnego agencja pracy powinna również ustalić okoliczności sprzyjające i niesprzyjające zatrudnieniu kandydata, sprawdzić konkurencyjność oferty pracy, ustalić terminy i harmonogram procesu i przedstawienia kandydatów.

Kwestie prawne, wynagrodzenie agencji, spory

Nawet wybór najlepszej agencji pracy nie ma wpływu, na różne nieoczekiwane sytuacje rynkowe. Dlatego korzystając z pomocy agencji pracy, warto posiadać potwierdzenie wszelkich ustaleń pomiędzy agencją pracy a pracodawcą w wersji, podpisanego przez pracodawcę zamówienia/umowy. Tego typu dokument powinien określać wszystkie kwestie istotne kwestie, np. takie jak oczekiwania pracodawcy czy wynagrodzenie agencji pracy. Dokument ten będzie kluczowy podczas możliwych sporów lub wszelkich niedomówień.

Wybór najlepszej agencji pracy – podsumowanie

Jaką agencję pracy wybrać? Oczywiście taką, która zapewni dobrze przeprowadzoną rekrutację zakończoną przedstawieniem kandydata idealnie dopasowanego do potrzeb klientów agencji pracy. Aby mieć pewność, wybrane biuro spełni te wymagania, koniecznie należy zwrócić uwagę na czynniki, które poruszyliśmy w powyższym artykule. Jeśli szukasz sprawdzonej agencji pracy, która do każdego zlecenia podchodzi w profesjonalny sposób, koniecznie sprawdź naszą ofertę. Oferujemy kompleksową pomoc w rekrutacji pracowników z Ukrainy bądź w leasingu pracowniczym. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem, by poznać więcej szczegółów. 

Dlaczego warto wybrać agencję pracy Flambir?

Agencja Pracy FLAMBIR zajmie się legalizacją pobytu obcokrajowca w Polsce oraz może przeprowadzić rekrutację. Dzięki takiej pomocy możesz znaleźć pracowników z różnymi umiejętnościami i kwalifikacjami. Dużym plusem jest też to, że nie musisz na bieżąco śledzić zmian w ustawie o cudzoziemcach. Tak naprawdę nie musisz wiedzieć zbyt wiele o legalnym zatrudnianiu pracowników zza granicy. Wszystkim zajmą się pracownicy agencji a Ty zaoszczędzić mnóstwo czasu i stresu. Obecnie wiele firm decyduje się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy oraz innych wschodnich państw. Dzieje się tak, ponieważ obcokrajowcy chętnie podejmują różnego typu prace – nawet te najbardziej wymagające, a jednocześnie mają szeroką wiedzę z danej branży.