Leasing pracownika – Czym jest leasing pracowniczy? Korzyści.

leasing pracownika

Leasing pracowników to coraz popularniejsza forma zatrudnienia, na którą decyduje się wiele firm z różnych branż. Tego typu sposób zatrudnienia wykonuje się poprzez agencje zatrudnienia tymczasowego lub bezpośrednie umowy z innymi firmami. Jakie są konkretne warunki leasingu pracowniczego? Czy leasing pracowników się opłaca? Kiedy warto skorzystać z outsourcingu pracowniczego? Wszystkie dowiesz się z tego artykułu.

Na czym polega leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to nic innego jak wynajem pracownika zatrudnionego w innej firmie lub agencji pracy tymczasowej. Warunki pracy tego typu określone są przez ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. 

Według prawa, aby mogło dojść do leasingu, dotychczasowy stosunek pracy pracownika musi zostać zawieszony w formie bezpłatnego urlopu. W przypadku leasingu pracowniczego pomiędzy firmami lub firmą i agencją musi zostać sporządzone porozumienie zawierające:

  • Typ pracy
  • Stanowisko
  • Zakres obowiązku
  • Czas wykonywania pracy

Czy kodeks pracy zezwala na leasing pracowniczy?

Oczywiście polskie prawo pracy (Kodeks pracy) dopuszcza leasing pracowniczy. W Polsce wynajem pracowniczy regulowany jest przez ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz przez Kodeks pracy. 

Ustawodawstwo określa, że pracownicy tymczasowi zatrudnieni przez firmę muszą mieć takie same prawa jak pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez firmę, u której wykonują swoje obowiązki.

Jednakże, zastosowanie leasingu pracowniczego musi być zgodne z przepisami prawa, a zatrudnienie pracowników tymczasowych może mieć charakter doraźny, czyli powinno być stosowane tylko wtedy, gdy istnieje rzeczywista potrzeba i tylko na okres czasowy.

Kiedy warto skorzystać z wynajmu pracowników?

Leasing pracowniczy ma wiele zalet, przez co jest coraz popularniejszą formą zatrudnienia tymczasowego. Dzięki tej formie każde przedsiębiorstwo może w prosty sposób uzupełnić braki kadrowe. 

Warto skorzystać z wypożyczenia pracownika wówczas gdy:

  • Nastąpiła konieczność wykonania jednostkowego zlecenia
  • Tymczasowo pojawiło się więcej pracy
  • Pojawiły się zlecenia, do których potrzeba specjalistycznej wiedzy
  • Pojawiły się braki kadrowe

Wynajmowanie pracowników polecamy również firmom, które chcą tymczasowo zatrudnić pracowników ze wschodu. Wykorzystując leasing pracowników z Ukrainy, można liczyć na o wiele mniejsze koszty niż podczas zatrudniania osób z kraju.

Jak wygląda umowa leasingu pracowniczego?

Tego typu forma pozyskiwania pracowników wymaga umowy pomiędzy agencją a firmą, której kształt i wygląd zależy od samych zainteresowanych. Jak już wspominaliśmy, dokument ten powinien zawierać takie informacje jak czas pracy, wynagrodzenie pracownika, okres wykonywania pracy oraz warunki rezygnacji i rodzaj pracy.

Jaką rolę odgrywa w tym agencja pracy tymczasowej?

Leasing pracowniczy może odbywać się pomiędzy dwiema firmami, ale najczęściej rolę firmy wypożyczającej odgrywają agencje pracy. Agencje pracy tymczasowej są specjalistycznymi firmami, które zajmują się rekrutacją, selekcją i zatrudnianiem pracowników tymczasowych na rzecz innych przedsiębiorstw, w celu świadczenia im usług na określony czas.

Czym różni się outsourcing pracowniczy od leasingu?

W przeciwieństwie do outsourcingu leasing pracowniczy polega na umowie między pracownikiem a firmą leasingową, w której pracownik otrzymuje dostęp do określonych środków trwałych (np. samochodu, sprzętu komputerowego) w zamian za regularną opłatę z wynagrodzenia brutto. 

Outsourcing pracowniczy natomiast polega na przekazaniu realizacji konkretnego zadania podwykonawcy. W tym przypadku przedsiębiorstwo zleca wykonanie zadania firmie zewnętrznej, która odpowiada za dostarczenie odpowiednich zasobów, narzędzi, a także zatrudnienie pracowników niezbędnych do wykonania zadania.

Czym jest leasing pracownika – Podsumowanie

W przypadku pracy tymczasowej można sporo zaoszczędzić, szczególnie decydując się na leasing pracowników. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu zatrudnieniem, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy. Jako agencja pracy tymczasowej oferujemy kompleksową pomoc w leasingu pracowników z 10 krajów. Zapraszamy do kontaktu.