Kwarantanna pracowników z Ukrainy

Pracownik z ukrainy na kwarantannie i wyglądający przez okno

Kiedy w 2004 roku Polska wkroczyła do Unii Europejskiej granice innych państw stały się otwarte dla naszych rodaków, jak również nasz kraj otworzył się na inne państwa. Mimo, że nasi wschodni sąsiedzi – Ukraińcy w Unii nie są, to dzięki temu bez większych problemów mogą podróżować po Europie.

Polskie firmy w dużych ilościach zatrudniają pracowników ze Wschodu. Zatrudnieni są oni w wielu różnych branżach takich jak budownictwo, rolnictwo bądź produkcja. Ich zatrudnienie niesie za sobą wiele obopólnych korzyści. Pracownicy z Ukrainy wymagają mniejszego wynagrodzenia niż Polacy, pracują dłużej w ciągu dnia i interesuje ich praca tymczasowa, kiedy nasi rodacy preferują pracę długoterminową. Od około dwóch lat na świecie trwa pandemia COVID-19 i żeby móc zatrudnić pracowników ze Wschodu, trzeba spełnić kilka warunków.

Warunki kwarantanny pracowników

Jeżeli się zastanawialiście ile trwa kwarantanna dla pracowników z Ukrainy, to już śpieszmy z odpowiedzią! Pracownicy ze Wschodu po przybyciu do Polski muszą odbyć dziesięciodniową kwarantannę. Władze kraju muszą znać miejsce w którym będzie przebywał, pracownicy muszą przestrzegać wszystkich norm reżimu sanitarnego, unikać kontaktu z innymi ludźmi, w razie jakichkolwiek objawów jak najszybciej zadzwonić do pobliskiego szpitala i zgłosić ten fakt pracodawcy. Obowiązek kwarantanny został wprowadzony 24 czerwca 2021 roku. Jeżeli pracodawca zatrudnia ludzi do pracy sezonowej (na przykład przy zbiorach owoców i warzyw) to pracownik może wykonywać pracę zaraz po przyjeździe pod warunkiem że:

  • nie ma objawów koronawirusa
  • przebywa tylko w gospodarstwie w którym pracuje i nie spotyka się z ludźmi z zewnątrz
  • zachowuje wszystkie warunki reżimu sanitarnego tj. noszenie maseczki, noszenie rękawiczek, zachowuje dystans minimum 1.5 metra

Obowiązki pracodawcy względem pracowników

Nie tylko pracownicy przyjeżdżający do pracy mają obowiązki, ale również pracodawca musi spełnić szereg wymogów, aby móc zatrudnić ludzi, a są to:

  • zapewnienie pracownikom dostępu do maseczek jednorazowych, rękawiczek
  • interweniowanie w razie gdy pracownik poczuje się gorzej
  • zorganizowanie transportu jeżeli praca tego wymaga. Pracownicy mogą
    również poruszać się własnym autem, ale tylko w małych grupach
  • obowiązek zgłoszenia PPIS listy zatrudnionych w gospodarstwie osób, zobowiązanych do odbycia kwarantanny
  • obowiązek zapewnienia zakwaterowania w odpowiednich warunkach sanitarnych.

Przyszłość pracowników ze Wschodu zatrudnionych w Polsce

Sytuacja w Europie jak i na świecie związana z pandemią koronawirusa jest dynamiczna i niemal w każdej chwili mogą zostać wprowadzone kolejne zmiany dotyczące zatrudnienia pracowników tymczasowych w Polsce. Jest to duży problem dla samych zatrudnionych jak i agencji pracy, które się tym zajmują. Trzymają one jednak rękę na pulsie i szybko reagują na wszystkie zmiany. Na ten moment Ukraińcy mogą być spokojni o swoją przyszłość zawodową w naszym państwie.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację pandemiczną w Polsce i na Ukrainie zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest i najprawdopodobniej wciąż będzie bardzo opłacalną opcją dla właścicieli polskich firm. Jeśli szukasz rozwiązania, dzięki któremu szybko znajdziesz solidnych pracowników, a dodatkowo oszczędzisz na zatrudnieniu to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty leasingu pracowników z Ukrainy.