Jakie są wady i zalety leasingu pracowniczego?

leasing pracowniczy - wady i zalety

Leasing pracowniczy to nowoczesna forma zatrudnienia, która pozwala na pewien określony czas zatrudnić pracowników tymczasowych z innej firmy lub agencji pracy tymczasowej. Wynajem pracowniczy to coraz częściej spotykana forma zatrudniania pracowników, która ma swoje określone zalety, ale również i wady. Zarówno o jednych, jak i drugich przeczytasz w poniższym artykule.

Zalety umowy leasingu pracowniczego

Leasing pracowniczy pozwala na wynajęcie pracownika z innej firmy lub agencji na bardzo opłacalnych warunkach. Leasing pracowniczy ma wiele zalet zarówno finansowych, jak i bardziej ogólnych. Wśród największych zalet należy wymienić przede wszystkim:

  • Mniejsze koszty pozyskania pracownika i obsługi kadrowej.
  • Większą dostępność i dopasowanie kandydatów do stanowiska pracy.
  • Elastyczne dopasowanie zatrudnienia do zmieniających się potrzeb miejsca pracy
  • Jasne warunki stosunku pracy i pełna kontrola kosztów zatrudnienia
  • Utrzymanie ciągłości kluczowych procesów biznesowych podczas okresu pracy.

Najważniejsze wady leasingu pracowników

Leasing pracowniczy, mimo że jest świetną formą zatrudnienia tymczasowego, posiada również kilka wad. Największą wadą tego typu formy pozyskiwania pracowników jest niestabilność zespołu oraz brak zgrania pracowników. Problemem jest oczywiście częsta rotacja.

Jednak przy wyborze dobrej agencji pracy wskaźnik ten możesz zminimalizować, ponieważ na etapie rekrutacji taki pracownik jest starannie dobierany do potrzeb pracy, jak i środowiska, w którym się znajdzie. Nasza agencja pracy FLAMBIR przykłada wiele starań do tego, by klienci nie doświadczyli rotacji, a co za tym idzie, mogli być spokojni o przyszłość.

W zatrudnianiu pracowników tymczasowych wadą może być również brak budowy kapitału ludzkiego i brak korzyści z rozwoju zawodowego pracowników. Aby skutecznie zniwelować te wady, należy zadbać o to by ilość wynajmowanych pracowników była tylko dodatkiem, a trzon firmy powinna stanowić stała zgrana ekipa.

Wynajem pracowników – Czy to się opłaca?

Wynajem pracowników może być korzystny dla przedsiębiorstw z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala na skorzystanie z wyspecjalizowanych w danej dziedzinie pracowników. Dodatkowo wynajem pracowników pozwala na elastyczne dostosowanie zatrudnienia do potrzeb przedsiębiorstwa. 

Firmy mogą skorzystać z usług pracowników tymczasowych na okres intensywnych prac lub sezonowej zwiększonej produkcji, a następnie zredukować zatrudnienie, gdy potrzeba już się skończy. Wynajem pracowników umożliwia również przedsiębiorstwom uniknięcie niektórych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników na stałe, takich jak koszty szkolenia, ubezpieczenia. Jest to również bardzo opłacalne w przypadku chęci leasingu pracowników.

Leasing pracowniczy a agencja pracy tymczasowej

Leasing pracowników może odbywać się pomiędzy dwiema firmami lub agencją pośrednictwa pracy. Wyspecjalizowane agencje pracy tymczasowej mają wiele możliwości na zbieranie najbardziej wykwalifikowanych specjalistów z różnych branż. Dlatego decydując się na wynajem pracowników, warto skorzystać z pomocy agencji. Po stronie agencji pracy również stoją wszelkie sprawy kadrowe oraz szkolenia BHP.

Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą leasing pracowników z pomocą agencji pracy FLAMBIR:

  • Oszczędność czasu i pieniędzy – Docieramy do najbardziej przykładnych kandydatów, dzięki czemu oszczędzasz czas, energię i pieniądze. Wszystkimi formalności zajmujemy się za klienta.
  • Szybka realizacja – Dążymy do tego, by jak najszybciej pozyskać odpowiednich pracowników gotowych do wyjazdu od zaraz. Skrupulatnie ich sprawdzamy i wybieramy samych najlepszych.
  • Zadowolenie ze współpracy – Dbamy o komunikację, przekazujemy konkretne informacje, udzielamy porad i gwarantujemy indywidualne podejście.
  • Dyspozycyjność – Dla komfortu współpracy jesteśmy w pełni dyspozycyjni.
  • Znamy się na tym – Nasz zespół to grono ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w rekrutacji i leasingu.

Wady i zalety leasingu pracowniczego – Podsumowanie

W przypadku leasingu pracowniczego warto skorzystać z usług agencji pracy. Jeśli chcesz skorzystać z korzyści leasingu pracowniczego, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Oferujemy kompleksową pomoc i pełne wsparcie w leasingu pracowników. Zapraszamy do kontaktu.