Agencja pracy z Ukrainy - czym się różni od polskiej agencji pracy?

Osoby z agencji pracy Flambir rozmawiający z przedsiębiorcą o współpracy i uśmiechający się

Pomoc agencji pracy bywa dla firm niezwykle przydatnym wsparciem. Działanie specjalistów profesjonalnie zajmujących się pozyskiwaniem pracowników pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić mnóstwo czasu. Taki sposób rekrutacji doskonale sprawdza się zarówno w przypadku małych, jak i dużych przedsiębiorstw. W Polsce mamy oczywiście dużą dostępność polskich agencji pracy, jednak jedną z możliwych alternatyw są agencje pracy z Ukrainy. Jakie są występujące między nimi podobieństwa? Czy takie rodzaje agencji różnią się czymś między sobą? W jaki sposób przedsiębiorca może skorzystać na współpracy z agencją pracy z Ukrainy?

Agencja pracy z Ukrainy - czym się różni od polskiej agencji pracy?

Współpraca z agencją pracy to dla przedsiębiorstw szereg różnorodnych korzyści. Dzięki korzystaniu z usług odrębnej firmy, w której pracują specjaliści z dziedziny rekrutacji, nie musimy przejmować się żmudnym i czasochłonnym poszukiwaniem odpowiednich pracowników. Często taka pomoc wiąże się również z oszczędnościami w zakresie księgowości. Popularną alternatywą dla polskich agencji pracy są agencje pracy z Ukrainy, które zajmują się sprowadzaniem pracowników zza wschodniej granicy. Wielu właścicieli ma jednak wątpliwości odnośnie do korzystania z takich usług. Czy są to uzasadnione obawy?

W dzisiejszym artykule dokonujemy porównania polskich agencji pracy oraz tych, które zajmują się rekrutacją pracowników z Ukrainy. Opowiadamy o sposobie działania obu rodzajów agencji oraz wskazujemy, która współpraca może okazać się bardziej opłacalna. Zapraszamy do lektury.

Agencja Pracy FLAMBIR znajdzie dla Ciebie najlepszych pracowników z Ukrainy!

Proces rekrutacji w agencjach pracy z Polski i zagranicy

Działanie polskich agencji pracy oraz tych rekrutujących pracowników z Ukrainy jest do siebie stosunkowo podobne. Obie agencje skupiają się przede wszystkim na odpowiednim dopasowywaniu pracowników do danego stanowiska oraz doradzaniu pracodawcy w tym zakresie. Dzięki nim przedsiębiorca zostaje odciążony od wszelkich kwestii związanych z rekrutacją właściwych pracowników. Specjaliści z agencji pracy mogą bowiem poświęcić więcej czasu na szukanie idealnego kandydata na dane stanowisko. Dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom mogą zapewnić takie same rezultaty jak funkcjonujący w ramach działania danej firmy dział HR, bez ponoszenia kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Proces poszukiwania odpowiednich pracowników na dane stanowisko rozpoczyna się zawsze od dokładnej analizy oferty pracy. Oznacza to, że agencja pracy na początkowym etapie stara się przede wszystkim rozpoznać wszystkie potrzeby pracodawcy w zakresie konkretnego stanowiska do obsadzenia. Kiedy już specjaliści z dziedziny rekrutacji znają oczekiwania przedsiębiorstwa, mogą rozpocząć wstępne poszukiwania kandydatów – w tym momencie przydają się obszerne bazy danych posiadane przez agencje. Następnie bardzo istotne jest poznanie ich na zorganizowanych rozmowach rekrutacyjnych. Na takich spotkaniach agencja pracy może zapoznać się z CV i innymi dokumentami świadczącymi o kwalifikacjach. Mając pełny obraz umiejętności i predyspozycji kandydata, specjaliści szybko dopasowują właściwego pracownika na dane stanowisko.

Zarówno w przypadku polskich agencji pracy, jak i tych z Ukrainy mamy do czynienia z kompleksowym procesem rekrutacji i specjalnymi procedurami, które mają na celu wyłonienie najlepszego kandydata. Agencje korzystają z nowoczesnych metod doboru doskonałego pracownika. Oznacza to, że pracodawca może mieć pewność profesjonalnej rekrutacji, która rzeczywiście wyłania idealnego pracownika na konkretne stanowisko.

Kwestie dokumentów i formalności

Jednym z istotnych aspektów dotyczących zatrudniania pracowników jest konieczność sporządzenia niezbędnych dokumentów oraz prowadzenie administracji. Korzystając z usług agencji pracy, pracodawca nie musi martwić się formalnościami. To na barkach agencji pracy spoczywa bowiem konieczność załatwienia spraw kadrowo-płacowych. Oznacza to, że agencja podpisuje umowę z pracownikiem, wskazując w dokumencie wszystkie warunki zatrudnienia. Zadaniem agencji jest również upewnienie się, że pracownik posiada wszelkie niezbędne dokumenty, szkolenia BHP oraz badania medycyny pracy. W trakcie trwania stosunku pracy zajmuje się ona z kolei naliczaniem urlopów, wypłatą wynagrodzenia oraz odprowadzeniem składek ZUS i podatków.

Osoby zastanawiające się nad współpracą z agencją pracy z Ukrainy mogą zastanawiać się, jak wygląda kwestia legalizacji pobytu oraz innych formalności związanych z przyjazdem ukraińskich pracowników do naszego kraju. Przedsiębiorcy nie muszą się jednak tego obawiać. Profesjonalna agencja pracy na co dzień zajmująca się rekrutowaniem Ukraińców zajmie się wszelkimi niezbędnymi formalnościami i dokumentami. W związku z tym zatrudnienie pracownika pochodzącego z Ukrainy jest dla pracodawcy równie proste i bezproblemowe, co w przypadku polskich kandydatów. Agencja pracy z Ukrainy dba o to, by zatrudnieni w danej firmie Ukraińcy mieli zapewniony w Polsce legalny pobyt, zakwaterowanie oraz przyjazd do naszego kraju.

Polska agencja pracy i agencja pracy z Ukrainy - koszty

Niezwykle istotną kwestią dla każdego przedsiębiorcy poszukującego dobrego pracownika są ponoszone w związku z zatrudnieniem koszty. Wynagrodzenia składają się bowiem na ważną część wydatków ponoszonych przez firmy, dlatego ważne stają się pod tym względem wszelkie oszczędności. Istotną różnicą występującą w przypadku polskich agencji pracy oraz tych rekrutujących pracowników z Ukrainy jest fakt, że w przypadku tej drugiej opcji pracodawca może liczyć na atrakcyjne dla niego warunki zatrudnienia.

Rekrutacja pracowników z Ukrainy oznacza bowiem znaczne zmniejszenie kosztów. W związku z tym pracodawca otrzymuje gotowych i chętnych do pracy kandydatów, których koszty utrzymania w firmie są znacznie niższe. Leasing pracowników z Ukrainy stanowi więc tańszą alternatywę dla firm, które w szybkim czasie chcą pozyskać nowe ręce do pracy.

Niższe koszty w żaden sposób nie oznaczają, że do firmy trafiają pracownicy wyróżniający się mniejszymi umiejętnościami czy zapałem do pracy. Ukraińscy pracownicy znani są ze swojego zaangażowania w pełnione obowiązki. Pracodawca otrzymuje więc zaangażowanych i wykwalifikowanych pracowników przy jednoczesnych niskich kosztach zatrudnienia. Agencja pracy z Ukrainy stara się dopasować profil kandydata do danego stanowiska, zawsze biorąc pod uwagę jego kwalifikacje oraz doświadczenie. Wśród pracowników z Ukrainy chętnych do pracy w Polsce znajdują się zarówno osoby gotowe do pracy fizycznej, jak i umysłowej. Współpraca z agencją pracy z Ukrainy jest więc dla przedsiębiorców niezwykle opłacalna.

Chcesz zatrudnić pracowników z Ukrainy?

Skontaktuj się z nami! Przeprowadzimy rekrutację i pozyskamy dla Twojej firmy wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy!

Podsumowanie

Powyższe porównanie polskich agencji pracy oraz agencji rekrutujących pracowników z Ukrainy pokazuje, że ich działanie jest do siebie niezwykle podobne. Główną różnicą występującą w ich przypadku są koszta, jakie przedsiębiorca musi ponieść w związku z zatrudnieniem – obsadzanie na stanowiskach Ukraińców wiąże się bowiem z redukcją kosztów i znaczącymi oszczędnościami. Firma współpracująca z agencją pracy nie musi również martwić się formalnościami – wszystkie obowiązki związane ze sporządzeniem potrzebnych dokumentów przejmuje na siebie agencja. W przypadku zatrudnienia pracowników ze Wschodu mamy do czynienia ze zwiększoną ilością koniecznych do załatwienia obowiązków. Dla profesjonalnej agencji pracy zajmującej się na co dzień leasingiem pracowników z Ukrainy nie będzie stanowiło to jednak żadnego problemu.

Możliwość zmniejszenia kosztów zatrudnienia sprawia, że coraz większa ilość polskich przedsiębiorstw korzysta z takiego rozwiązania, dając jednocześnie szansę Ukraińcom na legalne zatrudnienie w Polsce.